Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

21 Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Utworzono dnia 22.09.2015
Czcionka:

Informacja prasowa : Światowy Dzień Choroby Alzheimera 21 września 2015 r.

 

 

Światowy Dzień Choroby Alzheimera (World Alzheimer Day), jak co roku obchodzony jest 21 września, tym razem pod hasłem „Pamiętaj o mnie” (Remember Me).

 

Organizacje alzheimerowskie, wspierające chorych i ich rodziny, chcą zwrócić uwagę na konieczność zrozumienia potrzeb chorych i tworzenia dla nich jak najlepszych warunków życia. Ze skutkami ciągle jeszcze nieuleczalnej choroby mózgu zmaga się obecnie na świecie ponad 46 milionów osób i taka sama liczba ich najbliższych opiekunów. Szacuje się, że liczba chorych będzie wzrastać. Za 15 lat  wyniesie ponad 75 milionów, a w 2050 roku prawie 132 miliony. Ta tendencja nie ominie i naszego kraju, gdzie z objawami otępienia ponad 500 tysięcy osób,  a wśród nich 300 tysięcy z powodu choroby Alzheimera, najczęstszej przyczyny otępienia.

 

Światowa Organizacja Alzheimerowska (ADI) oraz Europejska Federacja Organizacji Alzheimerowskich (Alzheimer-Europe) od wielu lat domagają się zwiększenia nakładów na rozpoznawanie, leczenie i opiekę nad chorymi, apelując do rządów o tworzenie systemów kompleksowej opieki i wsparcia, oraz wdrażanie Narodowych Planów Alzheimerowskich.

 

Polska należy do nielicznych krajów Unii Europejskiej, w których brak jest odpowiedniej, kompleksowej strategii rozwiązywania problemów wynikających z tej choroby. Polskie organizacje pozarządowe, tworzące Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Alzheimerowskich w 2011 r. przygotowały wspólnie z Polskim Towarzystwem Alzheimerowskim założenia Narodowego Planu Alzheimerowskiego, które przedstawiły Ministrowi Zdrowia. Jak najszybsze wdrożenie takiego planu poparła m.in. Pani Rzecznik Praw Obywatelskich. Polskie organizacje alzheimerowskie  wciąż czekają na pozytywne decyzje rządu w tej sprawie i nie ustają w wysiłkach podnoszenia świadomości społecznej wszystkich obywateli, a szczególnie polityków i decydentów.

 

Alzheimer Europe i należące do tej federacji alzheimerowskie organizacje narodowe apelują, aby 21 września wszyscy wrażliwi i świadomi obywatele Europy poparli Deklarację z Glasgow, dostępna  w różnych językach na: http://www.alzheimer-europe.org/Policy-in-Practice2/Glasgow-Declaration-2014/Other-languages/Polski , wyrażając w ten sposób zrozumienie potrzeby tworzenia jak najlepszych warunków życia dla chorych i ich opiekunów.

 

Kontakt do działających w naszym kraju organizacji alzheimerowskich można znaleźć na stronie     http://www.alzheimer-waw.pl. Tu również  umieszczony jest  link do Deklaracji z Glasgow.

 

Obecnie 25 stowarzyszeń, towarzystw i fundacji tworzy Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Alzheimerowskich http://www.alzheimer-porozumienie.org  którego celem jest współpraca na rzecz poprawy jakości życia chorych i ich opiekunów. Organizacje udzielają pomocy chorym i ich rodzinom, prowadząc różnorodne działania edukacyjne, informacyjne, wsparcie psychologiczne, prawne lub terapeutyczne. W Polsce większość chorych przebywa we własnych domach pod opieką najbliższej rodziny. Opieka taka jest wyczerpująca, długotrwała, obciążająca psychicznie, fizycznie i finansowo.

 

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera,

www. alzheimer-waw.pl

Przewodniczący Zarządu Zbigniew Tomczak

e-mail: alzheimerpl@gmail.com  tel:+48 606 823 535 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 23

W poprzednim tygodniu: 33

W tym miesiącu: 141

W poprzednim miesiącu: 160

Wszystkich: 18882