Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

SPRAWOZDANIE Z XXII MIĘDZYNARODOWEJ KONFERNCJI OPIEKI DŁUGOTERMINOWEJ -TORUŃ 18-20-2019R.

Utworzono dnia 16.10.2019
Czcionka:

Sprawozdanie z XXII międzynarodowej konferencji w Toruniu.

         W dniach 18-20 września 2019 roku, jako Konsultant wojewódzki na zaproszenie Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych SA oraz Fundacji „Razem Zmieniamy Świat” wraz z p. Dorotą Bator reprezentującą Kieleckie Stowarzyszenie Alzheimerowskie uczestniczyliśmy w XXII Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej, która w tym roku przebiegała pod przewodnim tytułem: „Oswoić niepamięć – gdy mieszka z nami Alzheimer. Praktyki ze świata. Jak poprawić jakość życia osób chorych z różnymi formami demencji?”. Konferencja obyła się w malowniczym Toruniu  w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki”.

       Dodatkowym atutem wyjazdu na konferencję, była możliwość jeszcze  przed wieczorem inauguracyjnym uczestnictwa w bezpłatnym szkoleniu warsztatowym pt. „Pozytywne podejście do opieki. Choroba Alzheimera i inne formy demencji", które prowadziła  Teepa Snow – jedna z najbardziej cenionych ekspertek na świecie w dziedzinie opieki nad osobami z demencją.

         Szkolenie to skierowane było do  opiekunów osób chorujących na Alzheimera i inne formy demencji, lekarzy, psychiatrów, psychologów, neuropsychologów, pielęgniarek, terapeutów oraz wszystkich tych, których temat demencji interesuje. Było to wyjątkowe spotkanie łączące w sobie wykład, dyskusję, odgrywanie ról, studium przypadków i rozwiązywanie problemów tak, by każdy słuchacz się zaangażował. Spędzony czas warsztatowy z Teepa Snow był doskonałą okazją żeby:

  • nauczyć się rozpoznawać pierwsze objawy i kolejne etapy choroby,
  • zrozumieć postęp choroby i zachowania, które wpływają na opiekę i codzienne funkcjonowanie,
  • dowiedzieć się, dlaczego u osób z demencją pojawiają się zachowania, które utrudniają, a nawet uniemożliwiają opiekę,
  • zobaczyć w praktyce, jak rozwiązywać najtrudniejsze problemy lub im zapobiegać,
  • poprawić wzajemną komunikację i odkryć, że z pozoru niezrozumiałe komunikaty są w pełni uzasadnione i logiczne.

 

W linku poniżej można zobaczyć relację filmową ze szkolenia:  tego wydarzenia:

https://damy-rade.info/warsztaty/demencja---warsztaty-z-teepa-snow

 

 

 

          Szacuje się, że w Polsce żyje ponad pół miliona osób z różnymi formami demencji. Diagnoza przychodzi często bardzo późno, dlatego tak potrzebna jest odpowiednia wiedza. Wczesne zauważenie pierwszych symptomów choroby jest szansą na łatwiejsze życie.


         Konferencja miała charakter interdyscyplinarny, poruszono na niej wiele aspektów związanych z chorobą Alzheimera, m. innymi omówiono szeroko pojętą opiekę i pielęgnację w chorobie Alzheimera. Ponadto w trakcie dwu dniowych wykładów można było wysłuchać zbioru  informacji i doświadczeń, które zostały zaczerpnięte m. in. z zagranicznych fundacji i stowarzyszeń, współpracujących z organizacjami pacjenckimi.

W linku poniżej można zobaczyć relację filmową z tego wydarzenia:

 https://www.razemzmieniamyswiat.pl/projekty/miedzynarodowa-konferencja-opieki-dlugoterminowej

 

         Fundacja TZMO Razem Zmieniamy Świat Dostrzegając jak wielu osób dotyczy temat choroby Alzheimera i innych form demencji, przygotowała - poradnik "Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji". To jedyna taka publikacja na rynku - napisana z perspektywy osoby chorej, która prowadzi w prosty i jasny sposób przez skomplikowany świat demencji. W przystępnej i zrozumiałej formie przekazuje ogromną dawkę wiedzy.  Wskazuje na jakie objawy należy zwrócić uwagę, opisuje poszczególne etapy choroby, daje wskazówki jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, które towarzyszą opiece nad osobą z demencją.

 

Poradnik można zamówić bezpłatnie tu: https://damy-rade.info/zamow-poradniki/poradnik---co-warto-wiedziec-o-chorobie-alzheimera-i-innych-formach-demencji


 

         Jako pierwsi, poradnik otrzymali uczestnicy szkolenia "Choroba Alzheimera i inne formy demencji. Pozytywne podejście do opieki", które odbyło się w Toruniu.
 

        Poradnik "Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji" jest elementem dużego projektu realizowane przez Fundację TZMO Razem Zmieniamy Świat. Dodatkowo zostały przygotowane filmy skierowane  do opiekunów osób z demencją, które pomagają zrozumieć czym jest demencja, to rozmowy ze specjalistami, których inspiruje doświadczenie i wiedza Teepy Snow czy też wskazówki dotyczące pielęgnacji chorych.

YouTube.com/DamyRadeinfo 


         Jeśli potrzebujecie większej ilości poradników "Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji", to można je zamówić bezpłatnie tu: 

https://damy-rade.info/zamow-poradniki

       Znajduje się tu jeszcze drugi poradnik "Jak opiekować się osobą przewlekle chorą w domu", który również można zamówić.

 

        Poradnik – Co warto wiedzieć o chorobie Alzheimera i innych formach demencji, bezpłatnie dostępny jest do otrzymania w Kieleckim Stowarzyszeniu Alzheimerowskim. 

Z poważaniem

Mgr Mariusz Pająk

Prezes Kieleckiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego

Wojewódzki Konsultant w dz. pielęgniarstwa

przewlekle chorych i niepełnosprawnych dla woj. Świętokrzyskiego 

 

 


 


 

 

XXII KONFERENCJA TORUŃ

Utworzono dnia 16.10.2019, 20:16

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Wrzesień 2022
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 2

W poprzednim tygodniu: 39

W tym miesiącu: 140

W poprzednim miesiącu: 173

Wszystkich: 15890